Uzależnienie – przyzwyczajenie czy choroba?

Cześć! Dzisiaj zajmiemy się tematem dotyczącym uzależnień. Jest to dziedzina, o której każdy z Nas ma jakieś pojęcie, w związku z tym mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci uporządkować wszystkie informacje związane z tym obszarem.

Na samym początku powinniśmy zadać sobie pytanie czym jest tak naprawdę uzależnienie. Według podręcznikowych definicji jest to złożona, przewlekła choroba układu nerwowego. Jego główną cechą jest natrętne i niekontrolowane dążenie do zażywania substancji psychoaktywnej, bądź psychiczny przymus do wykonywania danej czynności, co wpływa na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tak naprawdę w XXI wieku większość społeczeństwa jest uzależniona, chociażby od korzystania z telefonu i mediów społecznościowych.

Czym różni się uzależnienie psychiczne od fizycznego?

Uzależnienie fizyczne jest konsekwencją przyzwyczajenia się organizmu do obecności substancji psychoaktywnej w organizmie. Pojawia się wówczas zespół abstynencji, który występuję w momencie nagłego jej odstawienia. Osoba uzależniona czuję ogólne złe samopoczucie, uczucie rozbicia, ból głowy, nudności, wymioty. Im dłużej trwa uzależnienie tym trudniejszy do przebycia jest odwyk.

Uzależnienie psychiczne jest przymusem przyjmowania substancji psychoaktywnej bądź wykonywania danej czynności. Jest to zdecydowanie większy problem, gdyż jest główną przyczyną powrotów do nałogu. Efektem uzależnienia jest zmiana osobowości, ponieważ będąc na tak zwanym „głodzie” człowiek jest w stanie przekroczyć wszelkie granice moralne.

Znalezione obrazy dla zapytania Hera moja miłość

W tym miejscu chciałbym polecić książkę pt. „Hera moja miłość” Anny Onichimowskiej dotyczącą  nastolatka borykającego się z uzależnieniem od narkotyków. Pokazuje nie tylko chłopaka, ale też jego rodzinę i resztę środowiska, które też wpływa na to gdzie znalazł się młodzieniec.

Organizm człowieka, gdy po raz pierwszy ma dostarczoną substancje, robi wszystko by z jej działaniem parametry życiowe zostały utrzymane na odpowiednim poziomie. Jednak im częściej dostarczamy danej substancji, tym ciężej nam jest uzyskać stan pierwotny. Jest to wynik zwiększającej się tolerancji organizmu na substancje psychoaktywne. Jest to bardzo niebezpieczne. Dla przykładu osoba zaczynająca palić nie jest w stanie wypalić więcej niż 5 papierosów, natomiast rekordziści dochodzą do 80 wypalonych sztuk DZIENNIE.

Znalezione obrazy dla zapytania LEKOMANIA

Poniżej przedstawiam wam fazy uzależnień, które przechodzi każda osoba, zaczynająca swoją „przygodę” z substancjami psychoaktywnymi.

  1. FAZA EKSPERYMENTOWANIA – „Nie robię tego”
  2. FAZA PRZYJEMNOŚCI – „Nie robię nic złego”
  3. FAZA NADUŻYWANIA – „Zażywam, by czuć przyjemność”
  4. FAZA UZALEŻNIENIA – „Zażywam, by czuć się normalnie”

Każdy z nas pewnie wie, że nasze społeczeństwo boryka się z głównie z alkoholizmem, narkomanią oraz lekomanią. Jest to ogromny problem z którym ciężko jest walczyć, dlatego zanim zaczniecie przyjmować jakiekolwiek używki, przeanalizujcie schematy poniżej i zastanówcie się czy naprawdę chcecie niszczyć swoje życie z własnego wyboru.

Znalezione obrazy dla zapytania wpływ papierosów na organizm

Znalezione obrazy dla zapytania WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM

Mam nadzieję, że w jakimś stopniu przybliżyłam Wam temat uzależnień, jednocześnie chciałabym was zaprosić na następny artykuł, dotyczący problemu XXI wieku, czyli uzależnia od telefonu i jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s